Одним з найбільш поширених питань у покупців стільникового полікарбонатного листа є: «Чим відрізняється полікарбонат різних виробників?» І «Як відрізнити хороший від поганого, і де купити хороший?»
Різні продавці по-різному відповідають на ці питання, часто переслідуючи свої корисливі інтереси. Компанія Авангард Майстер, маючи достатній досвід (16 років) продажу і монтажу козирків і навісів з полікорбонату, готова висловити кілька порад покупцеві.
Культура світового виробництва СПК листа тримається на чотирьох основоположних фактах:
1. Якість сировини.
2. Вага 1м квадратного продукції.
3. Наявність і товщина коекструдована УФ-захисту.
4. Обладнання та досвід виробника.
Розшифруємо.
Аксіома 1
У світі близько 10 компаній в процесі глибокої переробки нафти виробляють кілька сортів гранульованого полікарбонатного сировини: для екструзії, лиття під тиском, лиття методом раздувкой і піноутворення. Ці сорти, в свою чергу, поділяються ще приблизно на 10 видів залежно від кінцевого призначення: оптичні, чи не наповнені багатоцільові, для освітлювальної апаратури, склонаповнені, лінійні, розгалужені і т. д.
Відповідно в залежності від кінцевого призначення у них відрізняються такі характеристики як межа плинності, модуль пружності, відносне подовження, які в свою чергу визначають жорсткість деталі, міцність деталі, поведінка при тривалому впливі, повзучість і опір зносу.
У нашому випадку йдеться про грануляту застосовуваному для екструзії.
Світовими лідерами-виробниками грануляту визнаними за якістю, стабільності та обсягами поставок сировини є компанії «Bayer AG» — торгова марка Makrolon, «SABIC» (колишній GE Plastics) -т.м. Lexan, «Dow Chemical» — т. М Calibre.
Надалі гранулят надходить на заводи виробники полікарбонатного листа, яких у світі більше 100.
Хороший якісний лист виготовляється тільки з 100% первинної сировини. Будь-яке додавання вторинної сировини (вторинна сировина — сировина отримане в процесі збору відходів, його сортування, дроблення іноді гранулювання) змінює властивості аркуша в гіршу сторону, оскільки змішуються сорти з різними характеристиками і мікрочастинками сторонніх матеріалів.
Деякі виробники листа з метою здешевлення продукції додають в процесі виробництва неконтрольоване кількість вторинки.
До чого призводить дана економія. Будь стороння мікрочастинка, бульбашка повітря в подальшому є джерелом і початком мікротріщин і руйнування. Чим більше в листі вторинки — тим гірше, непередбачуваність лист. В результаті на аркуші може з’явитися тріщина на будь-якому з етапів: перекладання, перенесення, перевезення, монтажу та експлуатації.
Результат прямо протилежний процесу виготовлення фаршу для котлет- чим більше інгридієнтів тим вона (котлета) смачніше.
Наявність (але, не якість і кількість) вторинки в листі визначається візуально. На просвіт у листі видно дрібнодисперсні вкраплення, бульбашки повітря. Поверхня листа не ідеально гладка, а з мікроіз’янамі.
Аксіома 2
У процесі 35 річної історії виробництва і експлуатації стільникового полікарбонатного листа сформувалися вагові стандарти продукції, що випускається. Так 1м.кв. листа товщиною 4мм важить -800 грам, 6мм — 1300грамм, 8мм — 1500грамм, 10мм — 1700грамм і т. д. Відповідно, товщина вертикальних і горизонтальних стінок у таких листів повинна складати біля 4мм — 0,3 мм, у 6мм — 0,35 мм, у 8мм- 0,4мм, у 10мм — 0,5 мм (дані отримані у компанії BREYER). При відповідності цим характеристикам лист повинен витримувати навантаження заявлені виробником.
Деякі виробники листа з метою здешевлення зменшують вагу 1 м. Кв. продукції. Дослідження ринку підтверджує наявність в торгових мережах полегшеного по масі на 10-15% і більше аркуша. Як правило, дана опція не афішується.
Які наслідки у такої економії. При зменшенні ваги на 10-15% і більше відбувається співмірне утоньшение вертикальних і горизонтальних стінок. Будь технічно грамотний фахівець скаже, що зменшення товщини стінки балки, двотавра, швелера (а стільниковий лист це мікросовокупность цих елементів) тягне за собою погіршення несучих характеристик. Саме тому європейські виробники стільникового листа (а вони теж іноді «під замовлення» виготовляють полегшені листи) ніколи не дають на такі листи методик і програм розрахунку навантажень і обмежуються гарантією на 5 років.
Як відрізнити стандартний аркуш від полегшеного?
Відповідальні, цивілізовані виробники відзначають цей лист словом light-легкий (наприклад Polylight, CarboglassЛайт), який або буквою (наприклад Makrolon В-line), або іншою торговою маркою (наприклад Actual — СафПласт). У всіх інших випадках все залежить від порядності виробника, продавця і Вашої уїдливості, окоміру і електронних ваг.